تبلیغات
گفتمان خاكشناسی - ارزیابی مقاومت به خشكی یونجه های گرمسیری 1

گفتمان خاكشناسی

به امید روزی كه قدر خاك را هم بدانیم

ارزیابی مقاومت به خشكی یونجه های گرمسیری (قسمت اول)

به منظور ارزیابی مقاومت به خشكی یونجه های گرمسیری هفت رقم یونجه شامل یونجه یزدی بومی ، یونجه یزدی سلكسیون شده ، ‌بغدادی ، مساسرسا ، بمی ، سنتتیك و نیك شهری در قالب طرح بلوكهای كامل تصادفی در چهار تكرار بصورت دو آزمایش جداگانه طی دو سال مورد بررسی قرار گرفتند . در آزمایش اول دور آبیاری 6 روز و ... بقیه را در ادامه مطلب ببینید

ارزیابی مقاومت به خشكی یونجه های گرمسیری

نویسنده: محمد آردین

چكیده :

به منظور ارزیابی مقاومت به خشكی یونجه های گرمسیری هفت رقم یونجه شامل یونجه یزدی بومی ، یونجه یزدی سلكسیون شده ، ‌بغدادی ، مساسرسا ، بمی ، سنتتیك و نیك شهری در قالب طرح بلوكهای كامل تصادفی در چهار تكرار بصورت دو آزمایش جداگانه طی دو سال مورد بررسی قرار گرفتند . در آزمایش اول دور آبیاری 6 روز و در آزمایش دوم دور آبیاری 9 روز اعمال گردید . نتایج تجزیه مركب دو ساله عملكرد علوفه خشك در هر دو آزمایش نشان داد كه ارقام یونجه نیك شهری و بغدادی عملكرد كمتری داشته و از ادامه آزمایش حذف گردیدند . در سال سوم 5 رقم یونجه انتخابی در قالب طرح بلوكهای كامل تصادفی به صورت اسپلیت پلات مورد مقایسه قرار گرفتند .دور آبیاری 9 و 12 روز به عنوان فاكتور اصلی در كرتهای اصلی قرار گرفت و ارقام یونجه در كرتهای فرعی قرار داشتند و آزمایش در چهار تكرار انجام شد . علوفه خشك حاصل از چین های مختلف در مجموع به عنوان عملكرد علوفه خشك هر واحد آزمایشی منظور و تجزیه واریانس و مقایسه میانگین ها انجام شد و نتایج نشان داد كه با افزایش دور آبیاری از 9 روز به 12 روز عملكرد علوفه خشك كاهش می‌یابد و ارقام نیز واكنش متفاوتی نشان دادند و بطور كلی رقم مساسرسا با عملكرد علوفه خشك 37/18 تن در هكتار برتر از سایر ارقام بوده است. اثرات متقابل نیز نشان داد كه در دور آبیاری 12 روز رقم یونجه یزدی بومی به خشكی مقاومتر است و با عملكرد 93/14 تن در هكتار علوفه خشك نسبت به سایر ارقام در شرایط خشكی عملكرد بیشتری داشته است .
كلمات كلیدی : مقاومت به خشكی ،‌یونجه یزدی ، دور آبیاری

مقدمه :

رشد و نمو گیاهان بطور دائم تحت كنترل محیط می باشد . رطوبت ، حرارت ، تشعشع ، مواد غذایی و گاز ها بسته به مقدار آنها در محیط می توانند رشد و نمو گیاه را افزایش یا كاهش دهند . مقدار نامناسب این عوامل باعث فشار یا تنش در گیاه یا اجزای آن میگردد . صدمات وارده به گیاه ممكن است موقت یا برگشت پذیر و یا دائمی باشند . این فشار ها در گیاهان مقاوم غالباً برگشت پذیر هستند . خسارت ناشی از تنش با شدت آن ، مرحله نمو گیاه و مدت دوام تنش متفاوت است . در اغلب موارد گیاهان در مواجه با تنشهای محیطی از دو مكانیزم اجتناب و تحمل تنش استفاده می‌كنند .خسارت وارده به گیاهان زراعی در اثر تنشهای حرارتی ، خشكی و شوری در سطح جهان گسترده تر بوده و به همین جهت صدمات و مكانیزمهای مقاومت گیاهان نسبت به آنها بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته اند. دلائل زیادی وجود دارد كه صرف نظر از نوع تنش،گیاه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با تنش خشكی مواجه خواهدشد . اگر چه تشخیص مكانیزمهای فیزیولوژیك مقاومت در مقابل تنشها ما را در شناخت گیاهان مقاوم كمك كرده است ولی مقاومت بیشتر ضرورتاً به مفهوم تولید بالاتر نیست . یك راه حل اساسی برای برطرف كردن یا كاهش دادن اثرات شرایط محیطی ایجاد كنندة تنشها، پیدا كردن ژنوتیپ هایی ویژه است كه دارای مجموعه ای از صفات مطلوب وبا قابلیت توراث زیاد باشند . خشكی از عمده ترین خطرات برای تولید موفق محصولات زراعی در ایران و جهان است . ایران با متوسط نزولات آسمانی 240 میلیمتر جزء مناطق خشك جهان طبقه بندی میگردد . حدود 45درصد اراضی زیر كشت دیم در ایران دارای نزولات آسمانی كمتر از 350 میلیمتر می باشند . بالا بودن مقدار تبخیز و تعرق ، محدودیت منابع آبی و سایر عوامل باعث توجه بیشتر به مطالعه اثرات تنش خشكی و انتخاب ارقام مقاوم به خشكی شده است . تنش خشكی به تنهایی مفهوم یكنواختی ندارد . رابطه گیاه با خشكی هوا و كمبود رطوبت خاك متفاوت است . دانشمندان برای خشكی با گستردگی زیاد واژه های بسیار محدودی ارائه كرده اند كه بیانگر پیچیدگی اثرات متقابل ژنوتیپ های گیاهی با كمبود آب می باشد . زمان وقوع و مدت زمان دوام تنش ، فراوانی وقوع خشكی ، خصوصیات ذاتی خاك ،‌تغییرات و نوسانات بارندگی همگی بر مقاومت به خشكی گیاه اثر دارند و این احتمالاً بیانگر این امر است كه چرا عكس العمل ژنوتیپ های مقاوم به خشكی در یك سال خوب و در سال دیگر كمتر از انتظار می باشد . بنابراین ارائه واژه‌های دقیق كه خشكی را با توجه به خصوصیات گیاهی و خصوصاً عملكرد بیان كند بسیار ضروری است تا بتوان گیاهان مقاوم را برای شرایط خاص انتخاب نمود.

مواد و روشها :

در مرحله اول اجرای طرح دو آزمایش جداگانه به صورت زیر اجرا گردید . در این دو آزمایش طی دو سال متوالی هفت رقم یونجه شامل یزدی بومی ، یزدی سلكسیون شده ، سنتتیك ، بغدادی ، نیك شهری، بمی و مساسرسا مورد بررسی قرار گرفت . طرح آماری بكار رفته بلوكهای كامل تصادفی در چهار تكرار بود در آزمایش اول دور آبیاری 6 روز و در آزمایش دوم دور آبیاری 9 روز در نظر گرفته شد ارقام برتر دو آزمایش جهت اجرای مرحله دوم طرح بكار رفت . براساس نتایج بدست آمده از دو سال آزمایش قبلی ارقام یزدی بومی ، ‌یزدی سلكسیون شده ، مساسرسا ، بمی و سنتتیك برتری داشته و دو رقم بغدادی و نیك شهری از آزمایش حذف گردید .
هر واحد آزمایشی از 6 خط 10 متری به عرض 30 سانتیمتر تشكیل شده بود و در هر خط مقدار مشخصی بذر بر حسب تراكم و درصد قوه نامیه كشت گردید . براساس آزمون خاك مقدار 300 كیلوگرم كود فسفاته از منبع فسفات آمونیم و مقدار 250 كیلوگرم سولفات پتاسیم و 50 كیلوگرم اوره در زمان كاشت و تهیه زمین مصرف گردید . كاشت در تاریخ 15/7/82 انجام و اولین آبیاری صورت گرفت و در زمان مناسب جهت سبز شدن مجدداً آبیاری انجام شد . طرح بكار رفته اسپلیت پلات در چهار تكرار بود تیمارهای آبیاری 9 روز و 12 روز در كرتهای اصلی و ارقام یونجه در كرتهای فرعی قرار داشت در بهار سال 83 در چین های مختلف نسبت به برداشت علوفه اقدام و با نمونه برداری از علوفه تر مقدار علوفه خشك محاسبه گردید . مجموع علوفه خشك حاصل از چین های مختلف بر اساس طرح مربوطه تجزیه واریانس و مقایسه میانگین ها با استفاده از آزمون دانكن انجام شد .

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرسنجی

  وبلاگ را چگونه ارزیابی میکنید ؟


تبلیغات پیامکی تبلیغات پیامکی

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :